Bilişim hukuku, bilişim suçları ve bilişim ile ilgili kişilerin haklarının yasal olarak güvence altına tutulması için geliştirilmiş olan bir hukuk dalıdır. Bu alanda profesyonel bir hukuk firması  olarak uzmanlık alanlarımız arasında yer alan bilişim hukuku, bireylerin bilişim alanında yaşadığı tüm sorunları hukuka uygun bir şekilde çözülmesini sağlamaktadır.  Bilişim hukuku ile ilgili detaylı bilgilere geçmeden önce bilişim kavramını anlamak çok daha doğru olacaktır.

Bilişim, bireylerin birbirleri ile iletişim kurduğu esnada bulunan ortamların temelini oluşturmaktadır. Bir kişinin başka bir kişiden bilgi alma sürecinde ortaya çıkan öğle bilişim olarak ifade edilmektedir. Bu doğrultuda herkesin birbiri ile iletişim kurarken aslında bilişimden yararlandığını ifade edebiliriz. Dolayısıyla bilişim hukukunda da en önemli unsurun bilişim işlemleri olduğunu ifade edebilmek mümkündür.

Bilişim Hukuku Kapsamı

Bilişim; Bilişim Kanunu baz alınarak düzenlenen bir hukuk dalıdır. Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve internet ortamının bireyler tarafından yoğun bir şekilde kullanılması bilişim hukukun kapsamını ve önemini geliştirmektedir. Özellikle online alışveriş esnasında ortaya çıkan durumlar bilişim hukukunun kapsamındadır. İnternet hukuku olarak da ifade edilebilen bu hukuk alanı ifade özgürlüğü ve gizlilik kavramları temeline dayanmaktadır. Bilgisayar programlarının nasıl dağıtılacağı ve dijital alandaki tüm süreçler söz konusu hukuk alanı kapsamındadır. Bunun yanı sıra bilişim suçlarının tümünün  de bilişim hukuku kapsamında olduğundan bahsedebiliriz.

Profesyonel Bilişim Hukuku Desteği

Bilişim hukuku; bilişim ile ilgili kişilerin ve aynı zamanda bireylerin bilişim alanında haklarını koruyan hukuk dalıdır. Bu doğrultuda bireyler haklarını savunabilmek ve satın aldıkları hizmetin karşılığına sahip olabilmek için bilişim avukatı aracılığı ile yasal süreci başlatabilirler. Bilişim avukatı, bilişim hakları konusunda uzmanlaşmış olan avukattır. Bu doğrultuda avukatlık bürosu olarak sizlere bu alanda uzmanlaşan ve profesyonel bir şekilde hizmetler sunan avukatlar ile hizmet vermekteyiz. Siz de bilişim alanını ile ilgili problem yaşıyor ve bu problemi hukuka uygun bir şekilde çözmek istiyorsanız bu konu da profesyonel destek almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Hukuk büromuzun profesyonelliğinden ve en iyi hizmetlerinden yararlanmak için hemen harekete geçebilirsiniz.